Mięso z ekologicznej hodowli Mangalicy już w sprzedaży!

21/10

Kochani, mamy przyjemność zaprezentować Wam kolejny rarytas, który jak mamy nadzieję, spotka się z Waszym zainteresowaniem, podbiję Wasze podniebienia i będzie często powracał na półki naszego sklepu.
Mangalica to tradycyjna węgierska rasa świń. Jej chów prowadzony jest tylko w gospodarstwach tradycyjnych lub ekologicznych. Smak przetworów wytwarzanych na bazie jej mięsa ceni wielu smakoszy.

Mięso Mangalicy jest delikatne, bardzo szlachetne i niezbyt ciężkie. Jest uznawane za perłę wśród mięs wieprzowych. Ma specyficzny krwisty, ciemny kolor oraz dużą zawartość słoniny. Mięso tych świń jest smaczniejsze i zdrowsze od chowu tradycyjnego. Jest bardziej soczyste i chociaż zawiera więcej tłuszczu, to ten tłuszcz jest zdecydowanie zdrowszy, zawiera więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 i składem jest bardziej zbliżony do tłuszczy roślinnych. Na Węgrzech mięso i przetwory z Mangalicy są delikatesem i synonimem żywności ekologicznej wysokiej jakości. To jadalne dziedzictwo narodowe Węgier - od dziś dostępne już u nas!

Serdecznie zapraszamy do spróbowania :)

Ważne: Niniejsza strona używa plików Cookies i innych technologii. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na politykę Prywatności i plików Cookies.