JAK ZROBIĆ DOBREGO STEKA?

Przygotuj patelnię grillową (temperatura patelni: minimum 150°C)
Rozgrzej piekarnik do 180°C (góra ? dół)

1. Nie smażymy mięsa świeżo wyjętego z lodówki
Pamiętaj, aby wyciągnąć steki z lodówki i opakowania minimum 30 minut przed grillowaniem, unikniesz w ten sposób szoku termicznego i zapobiegniesz nierównomiernemu wysmażeniu mięsa.

2. Nie smażymy steków na maśle
Stek smażony/grillowany na patelni zwykłej lub grillowej wymaga temperatury 150°C. Jeśli użyjesz masła, spali się ono w temperaturze powyżej 130°C. Zmarnujesz i steki, i zdrowie. Idealnym rozwiązaniem jest używanie do tego celu masła klarowanego, które dobrze znosi wysokie temperatury, lub oleju, który lubi wysokie temperatury (np. oleju słonecznikowego). Pamiętaj, żeby dobrze natłuścić patelnię grillową. Tłuszcz dobrze przewodzi ciepło, a co najważniejsze ? mięso nie będzie przyklejać się do patelni. Jeśli bardzo lubisz masło, możesz dodać odrobinę, ale gdy gotowy stek jest już na powietrzu.

3. Steki solimy na desce, przed smażeniem 
Ten etap jest nieco kontrowersyjny, istnieje bowiem druga szkoła mówiąca o tym, że stek powinno się solić po smażeniu, aby uniknąć twardej struktury, wybór pozostawiamy w waszych rękach

Połóż steki na desce i równomiernie je posól. Mięso solimy przed smażeniem od tej strony, na której układamy mięso na patelni grillowej. Jeśli solisz stek na patelni, solisz mięso, ale również inne składniki, i wówczas, gdy robisz sos, może on być za słony.

4. Nie dotykamy mięsa przez pierwsze minuty smażenia
Po położeniu steków na patelni nie ruszaj ich! Pozwól, aby powierzchnia mięsa zbrązowiała, tworząc skorupkę. Będzie chronić ona wnętrze steku i zatrzyma sok oraz aromat wewnątrz mięsa. Oto tajemnica doskonałego steku. Do odwracania mięsa używamy szczypców.

5. Nie nakłuwamy mięsa w czasie smażenia
Dobrze podsmażone mięso przewracamy szpatułką, łopatką lub szczypcami (najlepiej drewnianymi). Nie nakłuwaj go widelcem. Jeśli to zrobisz, sok wypłynie, a mięso ? niestety, straci i smak, i aromat. Nigdy też nie kroimy mięsa, żeby zobaczyć, czy już jest dobrze wysmażone. Po prostu dotknij: im bardziej twarde, tym bardziej wysmażone.

6. Nie kroimy mięsa zaraz po usmażeniu
To najważniejsza zasada. Po usmażeniu steków odstawiamy je na chwilę. W momencie przekrojenia steku zaraz po usmażeniu krew wypłynie, a środek nie będzie miał dobrej tekstury, a co za tym idzie, mięso nie będzie tak miękkie, jak powinno być. Odstawienie mięsa będzie umożliwiało równomierne rozpłynięcie się krwi i soków po całym kawałku mięsa. Dzięki temu rozluźniają się włókna, mięso zachowuje równy kolor, jest miękkie i delikatne. Mięso po zdjęciu z patelni lub grilla odstawiamy bez przykrycia na kilka minut (najlepiej na kratce z piekarnika). Dzięki temu zabiegowi wilgoć odparuje, a skórka pozostanie chrupiąca i aromatyczna.

Warto pamiętać, że nie wolno przykrywać mięsa, aby się dalej nie smażyło.

W momencie podawania steku podgrzewamy go w temperaturze 160°C w piekarniku przez 2-3 minuty. Mięso będzie krwiste, ale równomiernie upieczone.

Na mięso wyciągnięte z piekarnika nakładamy kawałek masła. Mięso kroimy i doprawiamy świeżo mielonym pieprzem.

A teraz zobaczmy jak robi to Gordon Ramsay...

A oto sposób na idealnego steka Luigiego Caroli...

Krwisty, średnio krwisty, a może dobrze wysmażony? Niezależnie od tego jaki preferujecie, Pascal pokaże nam, w jaki sposób sprawdzić poziom wysmażenia steków.

A teraz dowiedzmy się jaki stek preferuje szef kuchni Michael Lomonaco...

 

Ważne: Niniejsza strona używa plików Cookies i innych technologii. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na politykę Prywatności i plików Cookies.