CZY JESTEŚ ŚWIADOMYM KONSUMENTEM?
Ilość oznaczeń na etykietach produktów jest coraz większa, czasem trudno się w tym odnaleźć, jednak nie chodzi o to, aby być chodzącą encyklopedią, ale mieć pewną świadomość i wiedzieć o przynajmniej kilku podstawowych kwestiach:
1. Przy wyborze żywności powinniśmy kierować się jedną zasadą: IM MNIEJ SKŁADNIKÓW TYM LEPSZY PRODUKT. Przykładowo dobry razowy chleb powinien mieć 4 składniki : mąkę razową (żytnią lub pszenną, typu 1400 lub więcej), wodę, zakwas (lub drożdże) i sól. Jeśli pieczywo ma ciemne zabarwienie nie oznacza, że przygotowane jest z maki razowej i jest zdrowe bo może zawierać jedynie barwniki np. karmel, słód czy sproszkowaną cykorię. Naturalne wędliny nie powinny zawierać żadnych konserwantów przedłużających ich trwałość, a jedynie dobrej jakości mięso i przyprawy.
2. Sprawdzając skład na etykiecie pamiętajmy, że producent ma obowiązek podać go w kolejności OD NAJWIĘKSZEJ DO NAJMNIEJSZEJ ZAWARTOŚCI DANEGO SKŁADNIKA. Gdy na opakowaniu widzimy informację, że produkt zawiera kwasy omega-3 prawdopodobnie pomyślimy że musi być zdrowy, ale jeśli na etykiecie wymienione zostały na ostatnim miejscu, to oznacza że w rzeczywistości jest ich bardzo niewiele, a informacja o ich zawarciu to jedynie „chwyt reklamowy”.
3. Kolejne określenie na opakowaniu z którym zapewne wielokrotnie się zetknęliście to „bez cukru”. Takie produkty owszem nie posiadają w składzie cukru jako surowca, ale w zamian zawierają słodziki, które są bardzo niezdrowe, ze względu na możliwość podnoszenia poziomu glukozy we krwi. Z innych informacji warto sprawdzać zawartość tłuszczów, szczególnie nasyconych i frakcji trans (które źle wpływają na funkcjonowanie organizmu), a także cukrów prostych.
4. Ważną kwestią, o której powinniśmy pamiętać, kupując produkty naturalne, z prostym składem, jest termin przydatności do spożycia. W tym przypadku zależność jest bardzo prosta im bardziej naturalny produkt tym szybciej należy go spożyć lub zadbać o przechowywanie w odpowiednich warunkach, które przedłużą jego trwałość np. zamrozić. W każdym razie zawsze powinniśmy pamiętać o terminach do spożycia. Data ważności najczęściej jest określana na dwa sposoby „Najlepiej spożyć przed…” lub „Najlepiej spożyć przed końcem…” – jest to tzw. data minimalnej trwałości, do której prawidłowo przechowywany produkt zachowuje swoje właściwości. Po upływie terminu produkt może nie mieć tej samej jakości co produkt świeży, ale nie oznacza to że jest niezdatny do spożycia. Do tej grupy produktów zaliczamy mrożonki, suchy makaron, ryż, kasze, soki pasteryzowane, konserwy. Produkty te należy odpowiednio przechowywać wg. zaleceń producenta, i pamiętać o informacjach dotyczących spożycia „po otwarciu”. Konserwy należy spożyć w ciągu 3 dni po otwarciu, a mleko UHT w ciągu 48 godzin. Informacja „Należy spożyć do…” oznacza termin przydatności do spożycia i znajduje się zwykle na produktach o niskiej trwałości np. mięso, ryby, produkty mleczne. Po upływie terminu nie należy ich spożywać. Dodatkowo trzeba pamiętać, że data wskazana na opakowaniu odnosi się tylko do sytuacji, gdy produkt był przechowywany w odpowiedni sposób, wskazany na etykiecie przez producenta np. mięso w temp. do +2 st. C. Jeżeli było inaczej – produkt może być niezdatny do spożycia zanim upłynie data wskazana na etykiecie.
Jeśli potrafisz odczytać te cztery zasadnicze elementy na etykietach, orientujesz się w jaki sposób powstały produkty które kupujesz, jak ich produkcja wpływa na zdrowie i środowisko to JESTEŚ ŚWIADOMYM KONSUMENTEM.