Jak zachować świeżość mięsa?
Po zrobionych zakupach pamiętaj o kilku podstawowych zasadach przechowywania oraz przygotowywania mięsa.
Umyj lodówkę
Utrzymuj czystość w lodówce. Usuwaj z niej przeterminowane produkty i nie dopuść do rozwoju pleśni. Myj lodówkę wodą z płynem do mycia naczyń. Po osuszeniu przetrzyj jeszcze raz mieszanką wody z octem w stosunku 1:10. Pozostaw w lodówce miseczkę z sodą oczyszczoną? pochłonie wszelkie zapachy. Po tygodniu wymień proszek.
Korzystaj z odpowiednich desek do krojenia
Jeśli używasz deski drewnianej 1 raz w tygodniu dezynfekuj ją ? wieczorem pokryj deskę grubą warstwą soli i zostaw na noc. Jeśli to możliwe, używaj desek szklanych, ceramicznych lub marmurowych, które są najbardziej odporne na działanie bakterii, ale pamiętaj, że tępią noże, zatem wyposaż się w ostrzałkę.
Zrób miejsce w lodówce
Nie myj mięsa, jeśli masz zamiar je przechowywać, ani nie krój, bo większe kawałki mogą być dłużej przechowywane. Mięso najlepiej przechowuj w lodówce, w foliowym woreczku lub na talerzu przykrytym folią spożywczą (ograniczysz dostęp drobnoustrojów i zapobiegniesz jego wysychaniu). Mięso przechowuj w temperaturze 5°C lub niższej na najniższych półkach lodówki. Jeśli masz szufladę z osobną regulacją temperatury wykorzystaj ją na przechowywanie mięs. Możesz ustawić wymaganą temperaturę, o wiele niższą niż ta w pozostałej części lodówki. Najdłużej w lodówce przebywać może wołowina - maksymalnie do 4 dni, pozostałe rodzaje surowego mięsa przechowuj najwyżej 1 dzień. Jeśli zależy Ci na dłuższym przechowywaniu bez mrożenia możesz zapakować mięso próżniowo. Usługa pakowania próżniowego jest dostępna w naszym sklepie.
Zamrażaj
Jeśli data do spożycia zakupionego kawałka mięsa kończy się - zamroź je. Podobnie jak w przypadku mięsa przechowywanego w lodówce najkrócej mrozić można tłuste mięso mielone (do 3 miesięcy). Zamrożona wołowina nadaje się do spożycia nawet po upływie niespełna roku.
Konserwuj
Sposobem konserwacji mięsa jest nasolenie, skropienie sokiem z cytryny lub octem, który zabija bakterie. Obróbka cieplna to kolejna metoda, która pozwala na przedłużenie trwałości produktu. Obłożenie mięsa liśćmi świeżej pokrzywy, a następnie umieszczenie naczynia w chłodnym i ciemnym miejscu chroni mięso przed zepsuciem przez kilkanaście godzin. W podobny sposób działają warzywa o silnym zapachu i aromacie, takie jak czosnek, cebula czy chrzan. Wołowinę, cielęcinę oraz dziczyznę można zabezpieczyć przed psuciem także poprzez zalanie ich kwaśnym mlekiem, serwatką lub maślanką. Ważne jest, by mięso było całkowicie pokryte płynem. Wierzch naczynia, w którym znajduje się mięso, należy przykryć obciążonym talerzykiem. Zakonserwowane mięso możesz przechowywać w lodówce dłużej niż świeże, nawet 4 dni.